Aktualności

Pożegnanie śp. ks. Sergiusza

9 listopada odszedł do domu Ojca, po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, nasz wieloletni, umiłowany Ksiądz Proboszcz Sergiusz Borszczow. 15 i 16 listopada pożegnali Go parafianie.
W niedzielę, ciało Księdza Proboszcza przybyło do naszej świątyni, ze względów sanitarnych nie mogło pozostać na noc. Przy trumnie, parafianie odmówili różaniec, następnie ks. dziekan Konrad Jędrzejczak odprawił o g. 19.00 Mszę św. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Ratajczak proboszcz z Otorowa.
W poniedziałek o g.11.00 ks. bp Zdzisław Fortuniak pożegnał naszego Księdza podczas Mszy św. i odprowadził Jego doczesne szczątki na cmentarz przykościelny. Homilię wygłosił ks. Henryk Nowak proboszcz parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Wielu parafian nie mogło uczestniczyć w pożegnaniu ze względu na epidemię, lecz codziennie przy mogile naszego umiłowanego Kapłana przybywają nowe znicze.

Księże Sergiuszu, wstawiaj się za nami u dobrego Ojca i czekaj na nas przy bramie nieba.

Spoczywaj w pokoju!

Odpust ku czci św. Marcina

Odpust ku czci św. Marcina, patrona naszej parafii, 11 listopada, miał w tym roku skromną oprawę. Zwiększone obostrzenia związane z bardzo dużym wzrostem zakażeń covid-19 w całej Polsce, uniemożliwiły uczestnictwo wszystkich parafian w uroczystościach. Obchodom uroczystości ku czci naszego patrona towarzyszył także smutek i żałoba z powodu śmierci naszego umiłowanego księdza proboszcza seniora Sergiusza Borszczowa, który odszedł do Pana w poniedziałek rano 9 listopada.
Uroczystą Mszę św. odpustową celebrował neoprezbiter ks. Sławomir Rzepka wikariusz z Otorowa, który pochodzi z parafii pw. św. Marcina w Mchach, byłej parafii ks. proboszcza Stanisława Łopuszańskiego.
Na porannej Mszy św. ks. proboszcz poświęcił ornat ozdobiony haftem z św. Marcinem.

Nabożeństwo wynagradzające

W całym kraju szerzą się protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z Konstytucją RP ustawę o aborcji z powodu uszkodzenia płodu. Podczas protestów w całej Polsce dochodziło do wtargnięć protestujących na Msze św., profanacji świątyń i pomników np. św. Jana Pawła II, ataków na kapłanów, oraz skandowanie obscenicznych haseł. Odpowiedzią na te zdarzenia stały się akcje obrony świątyń organizowane w całym kraju przez mężczyzn ze wspólnot katolickich , klubów kibiców sportowych oraz organizacji narodowych.
30 września podobny protest zorganizowano w Dusznikach. W odpowiedzi na to zdarzenie w trosce o osoby w nim uczestniczące wierni poprosili o wspólną modlitwę wynagradzającą Bogu za bluźnierstwa. O g. 20.00 grupa wiernych zgromadziła się w kościele by rozważyć stacje Drogi Krzyżowej prowadzonej przez ks. proboszcza, następnie parafianie wraz z kapłanem czuwali w adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

Przygotowanie do nawiedzenia obrazu – adoracja

Aby dobrze przygotować się do uroczystego nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, od września począwszy, w trzecią sobotę każdego miesiąca, po Mszy św. aż do Apelu Jasnogórskiego będzie odbywać się adoracja Najświętszego Sakramentu. W pięknym przeżywaniu czuwania z Matką Bożą przed Obliczem Pana Jezusa, pomaga zespół muzyczny panów Pawła Szulca i Radosława Rusinka z pięknym śpiewem pani Anny Rusinek, oraz rozważania prowadzone przez młodzież przygotowującą się do bierzmowania i katechetów.
Pierwszy termin nawiedzenia ks.abp. wyznaczył na 30 czerwca, ze względu na epidemię nawiedzenie zostało odwołane. Drugi termin wyznaczono na 11 grudnia, jednak znaczny wzrost zakażeń w Polsce spowodował zatrzymanie peregrynacji. Nowy termin nie jest jeszcze znany.

Dzień Papieski

W roku 2020 Dzień Papieski odbył się w niedzielę 11 października pod hasłem ,,Totus tuus”. By uczcić naszego wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II, wzięliśmy udział w akcji Caritasu- sprzedaży kremówek papieskich, które cieszyły ogromnym powodzeniem, dzięki czemu włączyliśmy się w pomoc dla osoby potrzebującej kosztownej kuracji w leczeniu raka.
10 października, w godzinach wieczornych, grupa parafian z ks. proboszczem wybrała się do kina ,,Wielkopolanin” w Buku na film ,,Wojtyła. Śledztwo” w reż. Jose Maria Zavala, opowiadający o cudach otrzymanych za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz o owocach jego cierpienia po zamachu w 1981r.

Różańcowy październik

Poświęcony Matce Bożej październik szczególnie przez modlitwę różańcową, przeżyliśmy z tą modlitwą na ustach. Za różaniec chwyciły także dzieci, które gromadziły się na nabożeństwie do nich przystosowanym. Ponad czterdziestoosobowa grupa dzieci utworzyła dwie różyczki różańcowe, zobowiązując się przez rok do rozważania wyznaczonej tajemnicy różańca.
By pomóc nam w głębszym skupieniu na różańcowych tajemnicach, pani Katarzyna Hirsch-Kotek przygotowała wspaniałą dekorację różańcową z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Złoty jubileusz kapłaństwa ks.seniora Sergiusza Borszczowa

Emerytowany proboszcz ks. Sergiusz Borszczow, 23 maja świętował 50 rocznicę święceń kapłańskich.
W dniu 76 urodzin-23 sierpnia, odprawił jubileuszową Mszę św. dla dusznickich parafian. O g. 12.00 przybyło wielu parafian aby dzielić radość wraz z naszym Jubilatem. W Mszy św. uczestniczyło wielu kapłanów z naszego dekanatu wraz z ks. dziekanem Konradem Jędrzejczakiem, oraz kapłani zaprzyjaźnieni z ks. Sergiuszem. Ofiarę Mszy św. koncelebrowali: ks. Józef Mikołajczak oraz ks. Jan Majchrzak.
Na początku Mszy św. ks. proboszcz serdecznie powitał Jubilata i złożył życzenia. Podczas homilii ks. Sergiusz opowiedział o swoim życiu, dając świadectwo wiary oraz miłości Boga i Ojczyzny w życiu, którego większość przypadłą na trudne czasy komunizmu.
Po Mszy św. parafianie wyrazili księdzu wdzięczność za wiele lat kapłaństwa oraz złożyli życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa.