Aktualności

Orszak Trzech Króli 2024

6 stycznia 2024 roku ósmy raz przeżywaliśmy w Dusznikach Orszak Trzech Króli. W tym roku pod hasłem ,,W jasełkach leży.”
Jak co roku uczestnicy Orszaku spotkali się na placu przy poczcie. Po powitaniu oraz wstępie księdza proboszcza, dzieci z naszej szkoły odegrały scenkę rozmowy Mędrców z królem Herodem. Potem z kolędami na ustach uczestnicy Orszaku wyruszyli ulicą Jana Pawła II w stronę kościoła. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali niezawodni druhowie z OSP Duszniki oraz OSP Śliwno. Nigdy nie zawiedli nas także funkcjonariusze naszego posterunku policji.
W kościele Trzej Królowie złożyli pokłon Zbawicielowi świata oraz ofiarowali swoje dary. Po raz pierwszy role Kacpra, Melchiora i Baltazara odegrali młodzieńcy : Michał Roszyk, Jakub Rogóż oraz Nikodem Manyś. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dusznikach wcielili się w rolę św. Józefa- Franciszek Walor oraz Matki Bożej- Faustyna Kaminiczna, która czule piastowała w ramionach swojego maleńkiego siostrzeńca Natanka.
Ostrzeżeni przez anioła – Nikolę Rybarczyk, Mędrcy inną droga udali się do swoich krain.
Wysłuchaliśmy pięknego koncertu kolęd w wykonaniu dzieci z zespołu ,,Boże owieczki” przygotowanego przez panie Katarzynę Wasielewską oraz Jadwigę Markiewicz w asyście pana Jacka Sawińskiego.
Nie można nie wspomnieć o dzieciach, które za wielką aprobatą wspaniałych rodziców odegrały scenkę rodzajową oraz poświęciły czas by pomóc pani Katarzynie Hirsz-Kotek w rozprowadzaniu koron i śpiewników orszakowych przygotować poczet sztandarowy. Dziękujemy: Filipowi, Dawidowi, Pawełkowi, Adasiowi, Emilii, Kubusiowi, Stasiowi, Mateuszowi, Kacprowi, Oli, Sabinie, Patrycji, Zosi i Marysi. Oraz Dawidowi, Jankowi i Mateuszowi a także przewspaniałym Rodzicom!
Smutno by nam było gdyby nie przywiózł Mędrców do naszego Betlejem swoją bryczką zaprzężoną w dwa koniki nasz wspaniały woźnica pan Bistuła. Dziękujemy!
Największą radość sprawili nam wszyscy, którzy z radością, bardzo licznie wzięli udział w Orszaku i wspólnym kolędowaniu. Wdzięczni jesteśmy także pani Bożenie Staśkiewicz, która przygotowała ognisko i kiełbaski. Wszyscy na zakończenie mogliśmy się nimi uraczyć.

Adwent 2023

Nowy rok liturgiczny zaczęliśmy pod hasłem ,,Uczestniczę w e wspólnocie Kościoła”.
Tradycyjnie podczas rorat grupa dzieci pięknie przygotowywała się do Bożego Narodzenia zapoznając się z życiem św. Franciszka  z Asyżu, gromadząc album  pod hasłem ,,Franciszkowy plac budowy”. Projekt przygotowany przez redakcję miesięcznika ,,Mały Gość Niedzielny” nawiązywał do 800 rocznicy zorganizowania przez Biedaczynę z  Asyżu, w Greccio pierwszej stajenki betlejemskiej .
Nie zabrakło także adwentowych dzieł charytatywnych: członkinie Parafialnego Koła Caritas sprzedawały świece wigilijne oraz opłatki, a dzięki życzliwości ks. proboszcza dzieci ze szkolnego wolontariatu sprzedawały sianko wigilijne by pomóc Centrum Dobrego Samarytanina w Tanzanii prowadzonemu przez polskich misjonarzy.

Spotkanie ze św. Szarbelem Makhlouf 

W trzecią niedzielę adwentu 17 XII odwiedził nas ks. dr Stanisław Walewicz pochodzący z niedalekiego Ceradza Kościelnego. Ks. Stanisław pracuje aktualnie w parafii p.w. św. Łukasza w Poznaniu.
Nasz dostojny gość przyjechał do nas aby podzielić się głębokimi przeżyciami związanymi ze św. Szarbelem Makhlouf, mnichem z Libanu, którego kult bardzo rozszerzył się współcześnie na cały świat. Ks. Walewicz zapoznał nas z życiem świętego oraz namaścił chętnych błogosławionym olejem przywiezionym klasztoru w  Annaya w Libanie gdzie żył św. Szarbel i gdzie znajduje się jego grób.

Pomagamy misjom 2023

,,Misje są sercem Kościoła”. Pod tym hasłem przeżywaliśmy w tym roku Tydzień Misyjny. 22 października w Niedzielę Misyjną nie tylko w słowie pamiętaliśmy o tej ważnej sferze życia Kościoła, podczas homilii wygłoszonych przez księdza proboszcza do wiernych  dorosłych oraz dzieci. Po przedpołudniowych Mszach św. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej prowadzili straganik różańcowy. Parafianie mogli zakupić różańce misyjne oraz etui różańcowe. Wierni okazali wielką hojność i otwarte serca na ubóstwo w misyjnych krajach. Dzieci sprzedały wszystkie różańce, mogąc zapłacić koszty w hurtowni oraz wysłać 900 zł. na konto Centrum Dobrego Samarytanina w Bukanga w Tanzanii. Jest to dom dziecka prowadzony przez polską misjonarkę s. Rut Ciesielską. Dziękujemy wszystkim osobom o dobrych sercach, którzy zakupili różańce o złożyli dodatkową ofiarę  by zasponsorować opłacenie kosztów zakupu w hurtowni. Serdeczne Bóg zapłać !!!
5 listopada odwiedził nas o. Paweł OMI, misjonarz, który po Mszach świętych rozprowadzał kalendarze misyjne. O. Paweł, który jest misjonarzem w krajach północy opowiedział o swojej niezwykłej pracy.
Jak zawsze nasi parafianie otworzyli swoje serca kupując kalendarze na nowy rok.