Nawiedzenie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Przygotowanie do Nawiedzenia Jasnogórskiej Ikony- Rekolekcje

Bezpośrednio przed uroczystym rozpoczęciem Nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony odbyły się rekolekcje, które miały przygotować nas do dobrego przeżycia spotkania z Matką Bożą.
Rekolekcje przeprowadził ks. Emilian Siegel SAC – pallotyn.
Nauki rozpoczęły się 14 września. Wierni wysłuchali homilię o krzyżu, poznali historię peregrynacji Ikony Jasnogórskiej, która jest piękną nauką o miłości Matki Bożej do Kościoła. O. Emilian rozgrzał i porwał wiele serc swoją gorliwością. Przepięknym owocem rekolekcji było wiele spowiedzi, których wraz z ks. proboszczem wysłuchali przed przybyciem Matki Bożej. Ks. Emilian pozostał z nami także w niedzielę, po pożegnaniu Matki Bożej, by opowiedzieć dusznickim parafianom o objawieniach Maryi w Kibeho w Rwandzie, o wielkim cierpieniu naszych braci Rwandyjczyków podczas wojny, która wybuchła po objawieniach. Mówił także o wzajemnym przebaczeniu sobie plemion, które prowadziły ze sobą krwawe walki. Po Mszy św. wierni mogli pomóc misjom pallotyńskim w Rwandzie i zakupić książki o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, obrazki, a także rwandyjskie rarytasy: herbatę i kawę o prawdziwie wspaniałym smaku i bardzo dobrej jakości. Jak zawsze nasi parafianie  okazali misjom wiele serca.

Świętowanie Nawiedzenia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Przeżyliśmy niepowtarzalne, wspaniałe , wielkie święto. Przybyła do nas Najświętsza Maryja Panna w cudownej kopii Ikony Jasnogórskiej. Od tygodnia w Dusznikach, Śliwnie, Zakrzewku i Wymysłowie nasze domy, ulice, podwórza, bramy naszych posesji były przyozdobione wizerunkami Matki Bożej, kwiatami, biało, niebiesko, żółto, czerwonymi flagami, proporcami. Ale przede wszystkim podczas rekolekcji wiele serc wsłuchało się w słowo Boże i oczyściło z grzechu w sakramencie pokuty.
O godz. 17.00 w piątek 17 września, parafianie tłumnie zgromadzili się w kościele oraz na trasie przejazdu Ikony, także przy ulicy św. Floriana gdzie odbyło się uroczyste, radosne powitanie. Wierni zgromadzeni w kościele wokół naszego pasterza Jego Ekscelencji ks. bp. Szymona Stułkowskiego, w radosnej, uroczystej procesji wyruszyli na miejsce spotkania. Po powitaniu Matki Najświętszej, która przybyła w asyście strażaków oraz kolumny motocyklistów, wierni ze śpiewem wyruszyli do kościoła parafialnego. Matka Boża niesiona była na ramionach naszych dzielnych strażaków, nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu oraz pań i mężczyzn należących do Krucjaty Różańcowej. Maryję prowadziły pod opieką katechetów dzieci i młodzież przygotowujący się do I Komunii św. i bierzmowania, dziewczęta ze scholi parafialnej z opiekunką zespołu, ministranci, członkinie krucjaty różańca niosące sztandary, feretron, członkinie Parafialnego Zespołu Caritas niosące figurę Matki Bożej Fatimskiej, rolników i młodzież ze sztandarami. Ikona spoczęła na wspaniałym tronie przygotowanym przez panie: Jolantę Szymańską , Katarzynę Hirsch – Kotek, Monikę Kramer, przy pomocy wspólnoty parafian dbających o czystość i piękno świątyni. Nasz kościół wypełnił się błękitem.
Naszą Matkę przywitał ks. proboszcz Stanisław Łopuszański, rodzina państwa Marka i Pauliny Liszkowskich, młodzież, oraz dzieci. Ks. dziekan odczytał list Ojca św. Franciszka , w którym przekazywał swoje błogosławieństwo. Ks. bp rozpoczął nasze świętowanie przewodnicząc celebracji Mszy św. oraz wygłaszając słowo Boże. Godzina 21.00 wypełniła nasz piękny kościół po brzegi wiernymi na Apelu Jasnogórskim, który poprowadził kustosz Obrazu o. Paweł Subik OSPPE . Przed północą wierni mogli kontemplować cudowną Ikonę wysłuchując,, Akatystu” w wykonaniu państwa Joanny i Dariusza Muskalskich z Sędzinka oraz pani Eweliny Grabowskiej.
Przez całą dobę kościół wypełniony był wiernymi, którzy garnęli się do Matki pod Jej skrzydła.
Przed północą ks. proboszcz poprowadził nabożeństwo dziękczynne za wiarę przodków, którą nam przekazali.
W naszej parafialnej wspólnocie radował się obecnością Matki Bożej o. Izydor Schmitchen OFM, o północy przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za jego powołanie kapłańskie, prosząc zarazem o nowe powołania w naszej parafii.
Całą noc wierni wypełniali kościół na czuwaniu i adoracji.
Sobotni poranek rozpoczął się Godzinkami, potem zgromadził dzieci na Mszy św., którą celebrował o. Paweł kustosz Obrazu. Dzieciom pomagała się modlić schola dziecięca ,,Boże owieczki”, prowadzona przez panią Katarzynę Wasielewską . Po Mszy św. o. Paweł, ks. proboszcz i o. Emilian SAC, nasz rekolekcjonista, udzielili błogosławieństwa dzieciom, rodzicom i mamom oczekującym potomstwa, a także małżonkom proszącym o dzieci.
Matka Boża zgromadziła wokół siebie chorych i niepełnosprawnych, którzy po Mszy św. otrzymali sakrament namaszczenia chorych.
Nadeszła chwila pożegnania. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o g.15.00 i Mszy św. parafianie duszniccy wyprowadzili Matkę Bożą by pożegnać Ją i przekazać naszym braciom w Brodach. Jednak zanim pożegnaliśmy Matkę, ks. proboszcz uroczyście odczytał Akt Zawierzenia Wspólnoty Parafialnej Pani Jasnogórskiej.
Niejedna ręka uniosła się w geście pożegnania gdy oddalał się niebieski samochód-kaplica, a potem otarła łzę.

Maryjo! Jesteśmy przy Tobie, pamiętamy o Tobie, czuwamy……!!!!!!!!!

Nawiedzenie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Przygotowania

Nawiedzenie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej Witaj Królowo !!!